„Nordic walking” - popularyzacja turystyki pieszej w Krynicy – Zdroju
Celem projektu jest przygotowanie lokalnego produktu turystycznego - pieszej ścieżki turystycznej zlokalizowanej na terenie miasta Krynica - Zdrój. Nowatorstwo i atrakcyjność ścieżki polega na zaproponowaniu turystom poruszania się na niej w stylu „nordic walking”, którego istotą jest połączenie marszu z techniką odpychania się od podłoża za pomocą specjalnie zaprojektowanych kijków, podobnych do tych używanych w narciarstwie biegowym. Przedsięwzięcie polega na wytyczeniu i oznakowaniu szlaku pieszego, organizacji szkolenia i pilotażowych turystycznych przejść oraz promocji zadania.
Szlak zostanie wytyczony mało uczęszczanymi ulicami i drogami polnymi znajdującymi się na terenie miasta Krynica - Zdrój, co umożliwi dyskrecję turystom poruszającym się w stylu „nordic walking”. Szlak liczyć będzie 6 km, rozpoczynać się i kończyć będzie przy Cerkwi pw. Św. Włodzimierza w Krynicy. Prowadzić będzie południowym stokiem góry Krzyżowej tworząc pętlę wokół cerkwi pw. Św. Włodzimierza.
Projekt zakłada uruchomienie stałej oferty, której sposób organizacji będzie skoordynowany z dostępnością innych atrakcji turystycznych – (m.in. obiektów położonych na Szlaku Architektury Drewnianej). Początek ścieżki zlokalizowany zostanie w miejscu, w którym znajduje się ciekawy i jeszcze mało odwiedzany przez turystów obiekt sakralny, który będzie udostępniany zainteresowanym osobom. Beneficjentami zadania będą głównie osoby wypoczywające w uzdrowisku, którym zaoferowana zostanie dodatkowa propozycja rekreacji.
Celem projektu jest popularyzacja turystyki pieszej, która w Krynicy, pomimo występowania wielu atrakcji i propozycji wypoczynkowych, jest jednak mało praktykowaną formą turystycznego podróżowania. Z pomocą „nordic walking” nastąpi promocja atrakcji turystycznych położonych poza głównym ciągiem komunikacyjnym miejscowości. Spacer wytyczoną trasą umożliwi podglądanie przyrody, trasa prowadzić będzie przez tereny leśne oraz łąki (walory widokowe). Dzięki realizacji przedsięwzięcia turyści będą mieć możliwość zobaczenia atrakcji kulturowych i przyrodniczych terenu.
Celem projektu jest poszerzenie oraz podniesienie atrakcyjności oferty wypoczynkowej miasta Krynicy – Zdroju. Wynikiem realizacji projektu będzie także współpraca pomiędzy podmiotami administrującymi obiekty położone na szlaku – Parafią Prawosławną pw. Św. Włodzimierza w Krynicy i Miastem Krynicą – Zdrój.